Przeziębienie – przyczyny, objawy, leczenie

Dopada ono każdego z nas, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie wieloma męczącymi objawami, choć trwa zwykle tylko kilka dni. Przeziębienie, bo o nim mowa, to wirusowa choroba zakaźna, powszechnie występująca u ludzi i najczęściej szerząca się drogą kropelkową. Może zostać wywołana przez ponad 200 wirusów i występuje na całym świecie.

Do objawów przeziębienia zaliczamy najczęściej katar, zatkany nos, ból gardła i kaszel, a także pojawiające się niekiedy zmęczenie, ból głowy i mięśni czy brak apetytu. Może wystąpić także gorączka, jednak u dorosłych osób najczęściej się nie pojawia. Narażone są na nią za to niemowlęta i małe dzieci.

W leczeniu przeziębienia pomocne są ciepłe napoje z cytryną i różnego rodzaju lekarstwa pomagające w zwalczaniu kataru i kaszlu, takie jak syropy czy krople do nosa. W walce z wirusami pomagają także inhalacje i wypoczywanie pod przykryciem w ciepłym pomieszczeniu.

Choć przeziębienie nie należy do przyjemnych doświadczeń, znajomość jego objawów i sposobów walki z nimi z pewnością pomogą szybko odzyskać zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *