Stara chińska medycyna

Tradycyjna medycyna Dalekiego Wschodu pełna jest niesamowitych i dziwnych składników. Jednym z nich są maczużniki, czyli grzyby występujące przeze wszystkim na terenach Azji. Co ciekawe są to grzyby pasożytnicze, a są wykorzystywane do leczenia. Jak to do możliwe?

Czym są?

Maczużniki to grzyby, które atakują inne organizmy. Zastępują one zdrowe tkanki swoimi zabijając nosiciela. Ostatecznie wyrasta z tego, co pozostało po nosicielu owocnik. W Azji uznaje się, że ma on właściwości lecznicze i z tego względu jest jednym z najpopularniejszych grzybów Azji.

Rodzaje

Istnieje kilka rodzajów tego grzyba. Maczużnik chiński, bojowy i nasięźrzałowy to trzy najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane do leczenia naturalnymi środkami.
Maczużnik chiński naturalnie występuje jedynie w Tybecie. Ich lecznicze właściwości mieli odkryć pasterze tybetańscy. Podawali oni napar z tego grzyba swoim zwierzętom, które miały się po nim stawać silniejsze i żywotniejsze.
Maczużnik bojowy to grzyb, który zawędrował nawet do Europy i Polski. Pasożytuje na wczesnych stadiach rozwoju cień. Ma charakterystyczną pomarańczową barwę. Ponoć napar przygotowany z niego hamuje różnicowanie się tkanki tłuszczowej.
Maczużnik nasięźrzałowy to kolejny grzyb, który występuje w Polsce, ale też w całej Europie, Stanach i Kanadzie. W Polsce jest nawet uznawany za grzyba zagrożonego. Substancje w nim zawarte mają hamować rozrost komórek nowotworowych.

A co na to nauka?

Według badań maczużnik chiński zawiera substancje takie jak sacharydy, białka, wielonienasycone kwasy tłuszczowe a także witaminy B,C,E i minerały – cynk, żelazo, potas i selen. Dzięki temu ma on właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antywirusowe.
Badania nad maczużnikiem chińskim dalej jednak trwają. Głównie dlatego, że staje się coraz popularniejszy w Europie, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych. Maczużnik bojowy i nasięźrzałowy dalej pozostają popularnymi środkami leczniczymi, ale tylko w krajach Azji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *