Astygmatyzm a rodzenie siłami natury

Astygmatyzm a rodzenie siłami natury

Niektóre wady wzroku stoją na przeszkodzie porodu naturalnego. Astygmatyzm bywa również przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Wiąże się to jednak nie z samą wadą, ale ze stanem siatkówki. Ryzyko odklejenia grozi pogorszeniem wzroku lub nawet jego utratą.

Astygmatyzm w ciąży

Osłabione widzenie i rozmyty obraz to często występujące niedogodności w stanie błogosławionym. W wyniku wzmożonej produkcji hormonalnej, zwłaszcza estrogenu, tkanki bogate w kolagen tracą odporność i naturalne właściwości. Zatrzymanie wody objawia się zaburzeniami wzroku. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy wada jest przeciwwskazaniem do naturalnego rozwiązania? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od kondycji tkanek oka i indywidualnych predyspozycji. Astygmatyzm a poród naturalny nie wykluczają się wzajemnie.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Najczęściej rozwiązanie ciąży w sposób sztuczny wskazane jest przy wadach wzroku związanych z odklejaniem siatkówki i wzrostem ciśnienia wewnątrz gałkowego. Pojawiają się pojedyncze przypadki, gdy kobieta z astygmatyzmem będzie skierowana przez lekarza do porodu przez cesarskie cięcie. Zdarzy się to wówczas, gdy badanie lekarskie wykaże nieprawidłowości w obrębie siatkówki i jej osłabienie. Sama wada nie stanowi zagrożenia dla wzroku kobiety. Poród jest wielkim wysiłkiem i wiąże się ze zmianami w postaci wybroczyn czy popękanych krwinek. Są to zaburzenia niegroźne i przejściowe, niemające wpływu na wadę wzroku, w tym astygmatyzm.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *