Odchudzanie się – jak sprawdzać efekty?

Odchudzanie się według wielu osób polega przede wszystkim na utracie zbędnych kilogramów. Tymczasem wskazania wagi nie zawsze muszą być wiarygodnym wskaźnikiem, jeśli chodzi o ten proces. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób najlepiej jest sprawdzać rezultaty działania diety odchudzającej?
Utrata wagi na początku diety odchudzającej nie musi oznaczać utraty zbędnego tłuszczu. Często spadek wagi wynika z utraty wody, która nie zawsze jest pożądana. Czasami utrata kilogramów może wiązać się również z utartą mięśni.

 

Natomiast wzrost wagi w czasie diety odchudzającej może wynikać z przyrostu masy mięśniowej. Dlatego też obecnie doradza się mierzenie obwodów ciała. Ich zmniejszenie się jest znacznie lepszym wskaźnikiem niż waga.
Jak zmierzyć swoje wymiary? Najbardziej szkodliwy dla ludzkiego organizmu jest tłuszcz, który osadza się na brzuchu. To właśnie ten obwód warto jest zmierzyć jako pierwszy. Jego zmniejszenie się należy uznawać za sukces w zakresie prowadzenia diety. Mimo to nadal warto skorzystać z porady dietetyka w trakcie procesu odchudzania, aby nie dopuścić do spalania tkanki mięśniowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *