Co to karma?

Z całą pewnością nie jeden raz w naszym życiu spotkaliśmy się z pojęciem karmy. Mówi się o niej wtedy, kiedy spotyka nas jakaś niesprawiedliwość i przykrość ze strony innych ludzi – „nie martw się, zła karma wraca”. Być może nie rekompensuje to naszych krzywd, ale daje poczucie wewnętrznego spokoju, mamy bowiem pewność, że osoby, które źle nas potraktowały zostaną za to pewnego dnia ukarane przez sprawiedliwy los.

Również wtedy, gdy zachowamy się dobrze, spełnimy jakieś dobre uczynki, pomożemy osobom, które pomocy potrzebują wierzymy w to, że spotka nas za to zasłużona nagroda – ponieważ „karma wraca”. Czym jednak tak naprawdę jest karma? Skąd się wywodzi, jakie są jej filozoficzne podstawy, co dokładnie oznacza? Czy mamy powody, aby się jej obawiać?

Karma znaczenie

Karma, chociaż jest pojęciem znanym na całym świecie, wśród ludzi o różnych wierzeniach i kulturze u swych podstaw teoretycznych związana jest z religiami dharmicznymi (związanymi z dharmą), których najpopularniejszymi, choć nie jedynymi przedstawicielami jest buddyzm i hinduizm. Karma to nic innego jak przyczyna. Przyczyna w ciągu przyczynowo-skutkowym, prawidle według którego każdy skutek – każde zdarzenie – ma swoją przyczynę. Oznacza to, że za wszystko, co spotyka nas w życiu jesteśmy sami odpowiedzialni. Dobre uczynki, sprawiedliwe zachowanie, pomoc bliźnim w potrzebie – wszystko to będzie nam odpowiednio wynagrodzone przez los. Każde złe zachowanie, zły uczynek, niesprawiedliwości i wyrządzone krzywdy zostaną natomiast pewnego dnia ukarane. Równowaga zostanie zachowana a los się wypełni. Tym jest karma.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *