Co to jest dieta wegetariańska czyli korzystny wegetarianizm

Wśród wielu różnych sposobów na komponowanie swoich codziennych posiłków, znajduje się dieta wegetariańska. Jest ona nie tylko potocznie rozumianym „niejedzeniem mięsa”, ale również świadomym wyborem i stylem życia. Pobudki do takiego wyboru są różnorodne – od zwykłej ciekawości, jak zachowa się nasz organizm, gdy wykluczymy z jadłospisu mięso, po przekonanie, że człowiek nie powinien zabijać zwierząt, a co za tym idzie – nie powinien jeść mięsa.

Co to jest dieta wegetariańska?

Wegetarianie muszą jednocześnie wziąć pod uwagę fakt, że w postaci mięsa dostarczamy organizmowi wielu składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, należy więc zastąpić mięso czymś innym, o podobnym składzie. Osoby, które interesują się tą dietą, doskonale wiedzą co jeść – by cieszyć się doskonałym zdrowiem i siłą.
Białko – to o nim mowa. Składnik będący podstawowym budulcem ciała ludzkiego. Dobrze skomponowana dieta wegetariańska, sprawi, że zapotrzebowanie na białko zostanie zaspokojone a wygląd i smak posiłków nie będzie wiązał się z wyrzeczeniami i ograniczeniami. Wegetarianie odrzucając białko pochodzenia zwierzęcego, zastępują je białkiem pochodzenia roślinnego. Znajdziemy je w: warzywach strączkowych, kaszach, nasionach oraz orzechach.
Wegetarianie spożywają dużo mniej tłuszczu i kwasów nasyconych, co za tym idzie – niektórzy twierdzą, że ich dieta jest dużo zdrowsza od tej, która zawiera mięso. Z pewnością można stwierdzić, że jest korzystna dla zdrowia i nie ma negatywnych skutków (oczywiście jeśli opiera się na zbilansowanych posiłkach). Prawdą jest, że zmniejsza ryzyko zachorowań na cukrzycę oraz sprzyja prawidłowej wadze ciała, czyli zmniejsza ryzyko otyłości.
Przeciwnicy twierdzą, że wegetarianie nie dostarczają swojemu organizmowi wystarczającej ilości witamin i minerałów, jednak we wszystkich produktach, które wybierają te witaminy, potrzebne do życia, występują (witamina B12, np. w jajach, żelazo – w fasoli, soczewicy, tofu, cynk – w dyni, orzechach, pieczarkach oraz wiele, wiele innych).
Myślę więc, że nieważne czy wybierzemy dietę wegetariańską czy tą typową, bogatą w mięso – ważne jak ją skomponujemy. To od tego zależy nasze zdrowie i życie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *