Naturalne kamienie o niebieskim lub zielononiebieskim kolorze, wykorzystywane do produkcji oryginalnej biżuterii.

Kamienie szlachetne od lat, wykorzystywane są do produkcji wyjątkowej biżuterii. Ze względu na niebanalne kolory, twardość oraz połysk, najczęściej wykorzystywane są do produkcji naszyjników oraz kolczyków, które podkreślają urodę.
Jednym z piękniejszych, zarazem wytrzymałym kamieniem szlachetnym, wykorzystywanym do produkcji biżuterii jest beryl, zwany również akwamarynem.

Czym jest akwamaryn? Cechy charakterystyczne dla tego kamienia szlachetnego.

Beryl, to wyjątkowo trwały kamień, który w skali Mohsa ma aż 7,5 twardości. Występuje w kolorze niebieskim, lub niebieskozielonym, co sprawia, że beryl jest tak wyjątkowym kamieniem. Równomierne rozłożenie kolorów oraz wysoka przejrzystość, odróżnia go między innymi od szafira, którego zabarwienie choć zbliżone, różni się znacząco od akwamaryna.
Ze względu na twardość, oraz oryginalny kolor, kamień szlachetny o niebieskozielonej barwie wykorzystywany jest głównie do produkcji naszyjników, wisiorków, bransoletek oraz kolczyków. Mniej popularne są broszki, które stanowią oryginalny dodatek do wieczorowej kreacji.

Występowanie akwamarynu.

Akwamaryn występuje w wielu miejscach na świecie. Największe jego pokłady, znajdują się w Brazylii. Występuję również w Indiach, Nowej Południowej Wali, Afryce Północnej i Południowej oraz na Madagaskarze To właśnie z Madagaskaru, pochodzi jasno niebieskie oraz zielonkawe kamienie. Z racji znaczącej odległości krajów, w których wydobywa się beryl, koszt kamienia szlachetnego w kraju jest wysoki, jednak wciąż jest on wart swojej ceny.

Jak dbać o biżuterię z berylem?

Kamienie szlachetne, są bardzo delikatne i wymagają ostrożnego postępowania. W przypadku biżuterii z akwamarynem, należy czyścić ją za pomocą namoczonej w wodzie z mydłem ściereczki, lub zanurzając biżuterię na krótką chwile w wodzie z mydłem. Po wyciągnięciu biżuterii, należy delikatnie przetrzeć ją za pomocą ściereczki z tworzywa naturalnego. Jeśli biżuteria straciła połysk, równie dobrze można czyścić ja za pomocą wody z popiołem. Biżuteria odzyska blask, a kamień połysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *