Wszystko co musisz wiedzieć o wskaźniku WHR

Nie tylko nadwaga stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Równie niebezpieczne jest nieodżywienie, powodujące zbyt niską masę ciała. Ze zdrowotnego punktu widzenia ważna jest zarówno ocena całkowitej ilości tkanki tłuszczowej, jak i rozkład liczebności tłuszczu. Większość ludzi przechowuje tkankę tłuszczową na dwa różne sposoby: wokół środka (kształt jabłka) i wokół bioder (kształt gruszki).

Stosunek talii do bioder WHR

Stosunek talii do bioder WHR dotyczy proporcji tłuszczu zgromadzonego w ciele człowieka wokół talii i bioder. Jest to prosta, ale użyteczna miara rozkładu tłuszczu. Współczynnik talii do bioder oblicza się, dzieląc obwód talii przez obwód bioder, ponieważ biodra są najszerszą częścią pośladków. Wzór to: WHR = obwód talii / obwód bioder. Kształt jabłka jest bardziej ryzykowny dla zdrowia niż kształt gruszki. Dzieje się tak, ponieważ kształt ciała i zagrożenia dla zdrowia są ze sobą powiązane. Większy obwód w pasie niesie ze sobą ryzyko chorób związanych ze stylem życia, w tym chorób serca oraz cukrzycy. W przypadku kobiet stosunek talii do bioder powinien wynosić 0,8 lub mniej, a u mężczyzn 0,95 lub mniej.

Obwód w talii

Tłuszcz, który znajduje się w środkowych partiach ciała, zwłaszcza w talii, znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zdrowiem. W przeciwieństwie do tłuszczu skupiającego się w biodrach i udach. Co ciekawe nawet u osób mających prawidłowe BMI, mieszczące się w zakresie może pojawić się niekorzystny wskaźnik WHR. Kobiety, które mają w talii powyżej 88 cm oraz mężczyźni mający więcej niż 102 cm są szczególnie narażeni na szereg różnych chorób. Aby poprawnie zmierzyć obwód talii można użyć metra krawieckiego. Należy owinąć nim nagi brzuch tuż nad kością biodrową, upewniając się, że dobrze przylega do ciała, nie ściskając skóry. Obwód talii mierzy się na wydechu. Związek między obwodem talii a występowaniem chorób wieńcowych u kobiet i mężczyzn jest nieco inny i prezentuje się następująco:

  • niskie ryzyko u kobiet – poniżej 80 cm,

  • niskie ryzyko u mężczyzn – poniżej 94 cm,

  • średnie ryzyko u kobiet – 80 – 89 cm,

  • średnie ryzyko u mężczyzn – 94 – 99 cm,

  • wysokie ryzyko u kobiet – powyżej 90 cm,

  • wysokie ryzyko u mężczyzn – powyżej 100 cm

W tym miejscu należy zaznaczyć, że niektóre grupy etniczne, takie jak Hindusi czy Afroamerykanie są szczególnie wrażliwi na gromadzenie się tłuszczu w okolicy brzucha, przez co są także bardziej podatni na występowanie cukrzycy i chorób wieńcowych.

Artykuł powstał przy współpracy z https://bmi22.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *