W procesie warzenia piwa powstaje pozostałość poprodukcyjna jaką są wysłodziny browarniane. Pozostałość ta jest biomasą, która zostaje wykorzystywana na różne sposoby. Jednym z zastosowań, a zarazem najważniejszym i najczęstszym, jest stosowanie go jako dodatek białkowy do pasz dla trzody chlewnej oraz bydła. Młóto browarniane posiada wiele właściwości bardzo ważnych w procesie hodowania zwierząt. Wysłodziny browarniane występują w sprzedaży w trzech postaciach: świeże (półpłynna konsystencja), suszone, granulowane. Jakość młóta może różnić się w zależności od producenta, ze względu na stosowane techniki, a także działanie temperatury.
Proces powstawania
Wysłodziny browarniane powstają w trakcie odfiltrowywania beczek w kadziach zaciernych. Wysłodziny powstają z białek, tłuszczy, a także jęczmienia słodowego. Powstałe młóto opada na dno beczki, tworząc pewnego rodzaju naturalną warstwę filtrującą. Powstałe młóto przepłukuje się bardzo gorącą wodą, lecz jej temperatura nie może być wyższa niż 80 stopni Celsjusza. Przepłukiwanie to ma na celu rozpuszczenie cukru, a także pozbycie się resztek skrobi. Świeże młóto powinno być spożyte w ciągu maksymalnie 3 dni, dlatego też, aby wydłużyć czas przydatności do spożycia, zostaje ono poddane procesom suszenia. Dostępność młóta w sprzedaży zależna jest od sezonu. Latem jest go więcej, zimą zaś mniej, co spowodowane jest zwiększonym spożyciem i produkcją piwa w okresie letnim.
Zastosowanie młóta browarnianego w paszach dla zwierząt
Jednym z głównych zastosowań młóta, jest dodawanie go do pasz dla zwierząt. Wykazano, iż ma ono pozytywny wpływ na zwierzęta hodowlane z grupy przeżuwaczy. Poprzez dodawanie młóta do paszy, zwiększa się poziom białek w diecie zwierząt, które następnie ma istotny wpływ na jakość oraz wartości odżywcze pozyskiwanego mleka. Młóto stosuje się jako element uzupełniający zdrową dietę zwierząt.
Ilość dodawanego młóta można w łatwy sposób dozować, dzięki czemu istnieje możliwość indywidualnego dostosowywania ilości do potrzeb zwierzęcia. Wysłodziny pomagają również w dostarczaniu wysokiej wartości energetycznej, wpływają na wzrost zwierząt, a także wpływają na płodność.
Wpływ młóta na produkcję mleka i zdrowie zwierząt
Udowodniono, iż stosowanie młóta w diecie krów ma znaczący wpływ na jakość produkowanego przez nie mleka. Nie tylko zwiększa się ilość produkowanego mleka, ale także jest ono mniej tłuste, posiada znacznie większą ilość składników odżywczych. Według opinii mleko, które produkują krowy karmione z dodatkiem młóta browarnianego, jest smaczniejsze o bardziej wartościowe.
Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze ilości młóta w diecie zwierząt. Nadmiar tego składnika diety może powodować problemy z rozrodem, a także wpływać na znaczne obniżenie tłuszczu w mleku, co dla wielu hodowców nie jest pożądanym efektem. Efektem ubocznym zastosowania zbyt dużej ilości młóta może być nadprodukcja kwasu mlekowego. Dlatego też bardzo ważnym jest, aby również z tym produktem obchodzić się zgodnie z zaleceniami.