Dlaczego warto prowadzić dokumentacje?

Każdy kto prowadzi działalność zdaje sobie sprawę jak ważne jest prowadzenie dokumentacji finansowej, która poprawia przejrzystość działań firmy, a także bezpieczeństwo podczas jakiejkolwiek kontroli. Dowiedz się wszystkiego na temat dokumentacji i zobacz, czy wykonujesz wszystkie rzeczy poprawnie.

Ważne pojęcia

Podatkowa księga przychodów i rozchodów pozwala na ustalenie dochodów firmy. Znajdują się tam między innymi rejestry VAT podzielone na ewidencję zakupów i ewidencje sprzedaży. Wszelkich zapisów w księdze przychodów i rozchodów dokonuje się za pomocą dokumentów księgowych. Pamiętajmy, że dochód to nic innego jak przychód minus koszty. Wszystkie koszty ewidencjonowania należy dokładnie księgować. Szczególnie tyczy się to ewidencji zakupu i sprzedaży, gdzie należy wziąć pod uwagę wszystkie faktury i paragony, z uwzględnieniem podatku VAT. Jest on niczym innym, jak podatkiem należnym po odjęciu podatku naliczonego. Dokumenty księgowe dzielimy na dokumenty zakupu, sprzedaży, bankowe, kasowe, kadrowe i płacowe. Ważne, żeby pilnować i sumiennie rozliczać wszystkie te rzeczy od razu. W księgowości łatwo można pominąć jakąś pozycję, co powoduje wiele problemów w przyszłości, a nawet odpowiedzialność karną.

Do czego potrzebna jest dokumentacja finansowa?

Jest ona potrzebna do tego, żeby dowiedzieć się w łatwy sposób, jakie firma ma obroty, czyli przychody i wydatki z tytuły prowadzenia działalności. Dokumentacja to nie tylko przykry obowiązek, ale także klarowna informacja o kondycji firmy w odniesieniu do obecnej sytuacji. Dokumentacja finansowa jest potrzebna do okazania podczas wszelkiego rodzaju kontroli ze strony Urzędu Skarbowego albo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nieścisłości w przedstawionych aktach grożą karą, której każdy przedsiębiorca wolałby uniknąć.

Jeśli prowadzisz własną działalność koniecznie bacznie pilnuj spraw związanych z księgowością. Jeśli masz możliwość, warto zlecić prowadzenie takich działań wyspecjalizowanym pracownikom. Pomoc księgowa może okazać się nieoceniona, zwłaszcza, że to właśnie ona sprawia właścicielom firm wiele problemów na samym początku. Jeśli natomiast takie usługi wykraczają poza Twój budżet, zawsze można przejść szkolenia, które dadzą Ci dodatkowe kompetencje w tym zakresie. W końcu człowiek uczy się całe życie. Warto edukować się pod kątem finansów, ponieważ jest to cenna wiedza w każdym czasie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *