Liczi jak prawidłowo jeść i ocenić ich dojrzałość

Liczi jest rośliną, która ma piękne i wyjątkowo barwne kielichy kwiatów, które cudownie owocują. Z tego względu liczi zdobiło ogrody samych chińskich cesarzy.

Liczi jak prawidłowo jeść i ocenić ich dojrzałość

Doceniali oni również właściwości odżywcze owoców, które uważali za środek na wzmocnienie, a także poprawę nastroju. Z badań naukowców, wynika między innymi, że liczi jest doskonałym źródłem antyoksydantów, a co za tym idzie – wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Zawarte w liczi polifenole przyczyniają się do obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego, a także podwyższają frakcje prawidłowego cholesterolu HDL. Przyczyniają się także do hamowania utleniania się cholesterolu LDL, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się miażdżycy. Liczi zawiera potas, pierwiastek, który reguluje ciśnienie krwi i pracę serca. Dlatego ten owoc do swojej diety powinni włączyć szczególnie osoby z nadciśnieniem. Liczi jest również bogatym źródłem witaminy C, ma jej znacznie więcej, niż słynące z niej cytrusy, takie jak na przykład cytryna czy pomarańcze. W związku z tym liczi należy przyjmować, jeśli chcemy wzmocnić nasz organizm, a dodatkowo zapobiec jesienno-zimowym infekcjom, które przyczyniają się do wywoływania różnego rodzaju chorób.

 

Owoc liczi można jeść całkowicie na surowo. Wystarczy jedynie odciąć część skórki z ogonkiem, a następnie delikatnie palcami obedrzeć pozostałą skórkę z owocu. Dzięki temu, dostaniemy się do słodkiego, a zarazem orzeźwiającego, z lekko kwaskową nutą miąższu owocu, którego konsystencja powinna być ścisła, a kolor w zupełności perłowy. Na koniec należy usunąć brązowoczarną pestkę. Wystarczy jedynie naciąć z jednej strony miąższ i delikatnie wyciągnąć pestkę ze środka. Warto wiedzieć, że jeśli zdjęcie skórki stwarza problemy, oznacza to, że owoc jest jeszcze niedojrzały. Niestety, liczi nie dojrzewają po zerwaniu, dlatego, będąc w sklepie należy wybierać owoce jędrne. Warto również wiedzieć, że liczi na drugi, trzeci dzień zaczyna się psuć i nie będzie nadawało się wtedy do zjedzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *