Pestki dyni na co pomagają? Nieocenione działanie pestek dyni

Pestki dyni zawierają wiele wartości odżywczych, które leczniczo wpływają na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Mówi się, że jest to jeden z cenniejszych darów natury.

Pestki dyni na co pomagają? Dlaczego warto po nie sięgnąć?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zawartość wielu istotnych minerałów: magnezu, fosfor, potasu, żelaza oraz cynku. Ten ostatni wpływa na seksualność oraz płodność – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego. Zapotrzebowanie mężczyzn na cynk jest dużo większe niż dla kobiet – więc to oni szczególnie docenić tę właściwość pestek dyni.
Wspierają one również nasz układ odpornościowy. Ponadto zawierają bardzo ciekawy aminokwas – tryptofan – który jest prekursorem dla serotoniny (hormon szczęścia). Dzięki niemu możemy wyleczyć się z bezsenności oraz znacznie wpłynąć na swój nastrój, a w dobie stresu i biegu, jest to szczególna umiejętność.
Ponadto pestki dyni są przydatne w zapobieganiu wielu chorobom:

  • rak płuc – ponieważ zawierają karotenoidy i inhibitory proteaz (silne przeciwutleniacze),
  • choroba lokomocyjna – jedzone przy pierwszym ataku mdłości, mogą ją całkowicie zwalczyć,
  • miażdżyca – nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w tkankach,
  • pasożyty – pestki dyni mogą być stosowane do odrobaczenia dzieci i dorosłych; kukurbitacyna bardzo łatwo przenika do pasożytów i poraża ich układ nerwowy, przyspieszając również pozbywania się robaków z organizmu,
  • cukrzyca – dzięki badaniom ustalono, że działają przeciwcukrzycowo.
  • depresja – zmniejszają stany depresyjne i lękowe,

Pestki dyni wzmacniają nasze włosy, paznokcie, kości i nerwy, są nieocenionym składnikiem diety, który powinniśmy wprowadzać do swojego jadłospisu. Należy jednak korzystać z umiarem, jeśli mamy na uwadze swoją sylwetkę, ponieważ ich kaloryczność jest dosyć wysoka – w 100g zawierają 559 kalorii i aż 50g tłuszczu. Zaleca się spożywać około 30g pestek dyni dziennie, a więc niewiele, jednak ich wpływ na nasz organizm jest nieoceniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *