Żadna nowoczesna olimpiada nie może obyć się bez flagi olimpijskiej. Towarzyszy igrzyskom od 1914 roku, więc ponad 100 lat bez zmian. Mimo to wiele osób, nawet zainteresowanych sportem nie wie co oznaczają charakterystyczne koła. Czas rozwiązać tę tajemnicę.
Początki flagi
Aby zrozumieć znacznie olimpijskiej flagi musimy zagłębić się w jej historię. Jej twórcą był francuski baron Pierre de Coubertin , można powiedzieć, że ojciec współczesnych igrzysk. To z jego inicjatywy kilka lat wcześniej zaczęto na nowo organizować olimpiady.
Po raz pierwszy na zawodach wciągnięto ją na maszt w 1920 roku w Antwerpii , na VII Letnich Igrzyskach Olimpijskich.
Tajemnicze kolory kół olimpijskich
Co oznaczają charakterystyczne koła na białym tle? Odzwierciedlają idee barona Coubertina. Według historyków, podczas V Igrzysk w Sztokholmie miał zobaczyć po raz pierwszy reprezentację z wszystkich kontynentów. To wydarzenie miało go zainspirować do stworzenia flagi. Flagi wyrażającej idee, że jesteśmy różni ale razem budujemy jedność . Jedną grupą widzów, uczestników i osób zainteresowanych sportem, współzawodnictwem i zdrową rywalizacją.
Kolory kół olimpijskich miały symbolizować narody pięciu kontynentów – baron policzył Amerykę Północą i Południową jako jedną Amerykę. Tak więc niebieski to Europa, czarny Afryka, czerwony to obie Ameryki, żółty to Azja, a zielony jest kolorem Australii.
Ponad to szóstym kolorem jest biel – tło.
Te sześć kolorów razem również mają wielkie znaczenie. Baron Coubertin wybrał je bowiem nieprzypadkowo. Kolory te występował w tamtym czasie – dokładnie w 1913 roku – na wszystkich flagach państw świata.
Prawdopodobnie nawet ich liczba jest nieprzypadkowa i to miało być 5, w wyniku czego Ameryki zostały połączone. Może być to upamiętnienie dla pierwszych igrzysk ze starożytności, na których było tylko pięć dyscyplin. Bądź nawiązuje to do czasu ich trwania – przez całą starożytność trwały one tylko pięć dni.