Wpływ matematyki na rozwój technologii
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie myślał, że matematyka zrewolucjonizuje cały przemysł. Wiele inicjatyw udowadnia, że nie ma problemu, którego by matematycy nie rozwiązali. Trudno sobie wyobrazić prace rozwojowe bez udziału matematyków.
Przemysł nowoczesnej technologii
Nowoczesne technologie charakteryzują się wysokim poziomem zaawansowania naukowo-technicznego. Trudno sobie wyobrazić rozwój technologii przemysłowej bez udziału naukowców. Na początku wykorzystywano je tylko w przemyśle komputerowym, ale rozwój pchnął je także w inne branże jak na przykład branży optycznej, farmaceutyki, inżynierii lądowej czy motoryzacji. Popularne jest tu podejście Hi-Tech, które rozwija się tylko w środowisku naukowym. Potrzebne są spore nakłady finansowe, aby można było przeprowadzać wiele prób, zanim uzyska się produkt doskonały. Wiedza matematyczna w tym wszystkim tak naprawdę odgrywa główną rolę. Nie za się zaprojektować funkcjonalnego algorytmu, który zostanie wdrożony w produkcji bez funkcji matematycznych. Tak naprawdę programowanie bez matematyki nie ma prawa bytu. W branży optycznej przewija się wiele liczb, które opisują, chociażby posiadaną wadę wzroku. Na linii produkcyjnej potrzebne są odpowiednie wymiary, które bazują na matematyce. W branży motoryzacyjnej nie jest możliwe zaprojektowanie samochodu, bez wykorzystania aerodynamiki wykładniczej lub całek.
Za Twoim autem stoi matematyka
Prowadzisz auto, nagle na drogę wkracza pies, który goni kota. Co robisz? Naciskasz pedał hamulca, bo nic innego nie możesz zrobić. Celem inżynierów jest wykrycie przeszkód z dużym wyprzedzeniem. Taki miałby być samochód przyszłości, który zadba o nasze bezpieczeństwo. Aby to zrobić będą potrzebne stosowne obliczenia, jak na przykład przeliczenie odległości obiektu od samochodu, czas i potencjalną odległość hamowania. Innym przykładem może być aerodynamika wykładnicza. Dzięki aerodynamice auto będzie jechało szybciej, ale nie tylko. Będzie go cechowała wydajność i wysokie bezpieczeństwo. Warto podkreślić, że samochody wyraźnie zaokrąglone po bokach są bardziej opływowe. Powierzchnia i opór mają zdecydowanie liniową zależność, co oznacza połączenie oporu wykładniczo szybkością. Motoryzacja jest dziedziną, w której matematyka ma praktyczne zastosowanie, nie ulega to żadnym wątpliwościom.
Całki wreszcie się przydadzą
W czasach studenckich często sobie zadawaliśmy pytanie: po mi te całki/całkowanie przez części? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na torze wyścigowym. Lubisz żużel? Jest on po brzegi wypełniony matematyką! Pozostańmy jednak przy temacie aut. Chciałbyś wiedzieć, który z kierowców szybciej pokonał zakręt? Wystarczy zmierzyć prędkość samochodu każdego z kierowców w dwóch punktach krzywej oraz obliczyć średnią prędkość. Takie obliczenia często są niemiarodajne, więc najprościej będzie użyć po prostu całki. W branży motoryzacyjnej ta matematyka nie jest widoczna gołym okiem, ale ludzie tam pracujący widzą, czują i… liczą, ale to już inna historia.