Istnieją trzy rodzaje makroskładników, które powinniśmy dostarczać organizmowie – białka tłuszcze oraz węglowodany (BTW) Są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
Węglowodany – to inaczej mówiąc – cukry. W zdrowej, zbilansowanej diecie są one źródłem energii, pełnią funkcję odżywczą, wchodzą w sklad DNA i RNA, mają znaczenie w procesie przemiany materii, wchodzą w skład struktur komórkowych. Tłuszcze – kolejny ważny skladnik odżywczy organizmu. Są one materiałem budulcowym. Jako składnik, występujący w żywności, dzielimy je na: kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone. Te pierwsze są głównie pochodzenia zwierzęcego (smalec, masło), w niewielkiej ilości roslinnego (olej palmowy i kokosowy). Drugie natomiast znajdują się przede wszystkim w roślinach (rzepak, słonecznik, len) a jedynym ich zwierzęcym źródłem są ryby.
BIAŁKO
Białko to trzeci z makroskładników, główny skladnik budulcowy organizmu, stanowiący około 20% masy ciała, głównie układu mięśniowego.
Białko pełni wiele, bardzo istotnych, funkcji – przede wszystkim zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i uczestniczy w procesie przemiany materii. Dzięki niemu rozwijamy się prawidłowo i nasze ciało jest zdolne do regeneracji.
Uczestniczy również w usuwaniu toksyn z organizmu, pełni funkcje naprawcze a jego niedobór w diecie skutkuje niedożywieniem
Białko w czym jest go najwięcej
Źrodła białka – czyli co jeść, by dostarczać go organizmowi możliwie najwięcej.
Białkka dzielimy zazwyczaj na dwie grupy: białka pochodzenia roślinnego oraz białka pochodzenia zwierzęcego.
1. Źródła roślinne:
- soczewica,
- czarna fasola,
- quinoa,
- soja,
- groszek,
- kukurydza,
- ryż,
- pszenica,
- owies,
- ziwmniaki.
2. Źródła zwierzęce:
- mleko,
- kazeina,
- serwatka,
- jaja,
- wołowina,
- dorsz.
Najlepszym źródłem białka w diecie, określa się chude mięso (np. drób) oraz produkty mleczne (np. twaróg), na drugim miejscu są ryby. Jaja, rośliny strączkowe i zboża – również może postawić na podium.