Ciąża i macierzyństwo to okres, który wiążemy niemal wyłącznie z kobietą. Wszystko, co związane z porodem odnosimy przede wszystkim do kobiet ponieważ to one przez dziewięć miesięcy noszą w swoim ciele nowe życie a później same rodzą dziecko. Często podkreśla się szczególną rolę matki w życiu dziecka oraz niezwykłą więź jaka wytwarza się między matką a dzidziusiem. Zapominamy o roli ojca a przecież jest on tak samo ważnym rodzicem i również ma znaczący wpływ na życie rodziny. W ostatnich latach na szczęście się to zmienia: coraz więcej mężczyzn chce towarzyszyć swym partnerkom w czasie ciąży nie tylko wyręczając w obowiązkach ale aktywnie uczestnicząc w przebiegu ciąży, na przykład chodząc wraz z kobietą do szkoły rodzenia. Tatusiowie coraz chętniej biorą również udział w pielęgnacji małego dziecka i jego rozwoju. Często decydują się również na wzięcie tzw. urlopu ojcowskiego by spędzać ze swoją pociechą więcej czasu. Opieka nad dzieckiem nie jest już zajęciem „niemęskim” jak uważano przez lata. Gdy myślimy o roli przyszłego ojca w czasie ciąży swej partnerki, często pojawia się tajemniczo brzmiące określenie „syndromu kuwady”. Czy syndrom kuwady naprawdę istnieje?
Syndrom kuwady – co to jest?
Pojęcie kuwady odnosi się do życia kultur plemiennych w których ciąża określana jako odmienny stan, wiązała się również ze szczególnym czasem w życiu przyszłych rodziców i specyficznymi zachowaniami wszystkich członków społeczności. Zachowania te odnosiły się nie tylko do matki ale również do ojca dziecka i miały za zadanie przypominać im o nowej roli a także przygotować do rewolucji w ich życiu za sprawą mającego przyjść na świat potomka. Stąd też określenie „syndrom kuwady” opisuje występowanie objawów charakterystycznych dla kobiety w ciąży u jej partneta, mężczyzny, który niedługo zostanie ojcem. I chociaż może to brzmieć irracjonalnie a dla niektórych pewnie będzie nawet śmieszne, wcale takie nie jest: syndrom kuwady dotyka nawet dwóch trzecich przyszłych ojców.
syndrom kuwady – objawy.
Do najczęściej występujących objawów syndromu kuwady należy zaliczyć: nudności i wymioty, wahania nastroju, bóle kręgosłupa i brzucha a także stany lękowe, częste zmęczenie, senność, wzmożony apetyt lub specyficzne zachcianki żywnościowe. Można zaobserwować także spadek testosteronu i wzrost poziomu innych hormonów.
Syndrom kuwady pojawia się najczęściej u mężczyzn spodziewających się pierwszego dziecka. Nie jest on jednak jednostką chorobową i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia. Objawy z czasem przejdą jeżeli jednak stają się bardziej uciążliwe można rozważyć wizytę u psychologa lub skorzystanie z naturalnych metod relaksacyjnych. Niezwykle ważne jest rozmawianie z partnerką o tego typu problemach, poczucie akceptacji i zrozumienia.