Odżywki węglowodanowe dla sportowców – jak działają i kiedy warto je stosować?

Węglowodany są dla sportowców jednymi z podstawowych źródeł energii, szczególnie przed intensywnym wysiłkiem fizycznym. Z tego powodu wsparciem podczas wymagających treningów okazują się odżywki węglowodanowe. Produkty nie tylko dostarczają energii, ale też hamują katabolizm i uzupełniają zapasy glikogenu. Zapewnia to szybszą i skuteczniejszą regenerację. Co dokładnie znajduje się w odżywkach węglowodanowych? Na czym polega działanie preparatów i kiedy warto po nie sięgać?

Jakie składniki zawiera odżywka węglowodanowa?

Odżywki węglowodanowe zawierają węglowodany o rozmaitych stopniach wchłanialności. W ich składach mogą znajdować się monocukry (np. dekstroza), węglowodany wysokocząsteczkowe (jak np. w odżywkach typu vitargo, opracowanych specjalnie dla sportowców) czy zhydrolizowaną skrobię (obecna w odżywkach carbo). Składnikiem większości odżywek węglowodanowych jest maltodekstryna – wielocukier cukier rozkładany na mniejsze cząstki w celu przyspieszenia wchłaniania i szybszego uzyskania energii. Wspomnianą substancję uzyskuje się przez częściową hydrolizę skrobi.

Odżywki węglowodanowe – komu mogą się przydać?

Odżywki węglowodanowe polecane są głównie sportowcom wytrzymałościowym, np. kolarzom, biegaczom i zawodnikom gier zespołowych. Można stosować je w celu błyskawicznego dostarczenia sobie energii podczas wysiłku. Odżywki węglowodanowe to również dobre rozwiązanie dla osób trenujących fitness. Stosowanie ich po treningu pozwala szybciej odzyskać siły i nie stracić motywacji do dalszych treningów. Dostępne na rynku odżywki są badane pod kątem wpływu na funkcjonowanie organizmu czy wydajności. Oznacza to, że ich stosowanie okazuje się bezpieczne dla zdrowia, o ile przestrzega się zalecanego dawkowania. Po odżywki węglowodanowe mogą sięgać także kulturyści. W ich przypadku preparaty powinny być jednak uzupełnieniem odżywek białkowych, a nie ich zamiennikiem.

Kiedy najlepiej stosować odżywki węglowodanowe?

To, kiedy najlepiej przyjąć odżywkę węglowodanową, zależy od indywidualnych potrzeb i zamierzonych rezultatów jej działania. Można sięgać po nie wówczas, gdy odczuwa się zapotrzebowanie na dodatkowe kalorie. Preparaty sprawdzają się też w kryzysowych sytuacjach, np. gdy nie zdążyło się zjeść zbilansowanego posiłku na 3 godziny przed treningiem. W takich przypadkach przyjęcie odżywki w płynnej postaci przed ćwiczeniami nie powinno obciążać układu pokarmowego i zapewni szybkie wchłanianie potrzebnych składników

Odżywki węglowodanowe warto stosować także podczas długich treningów, trwających dłużej niż godzinę. Produkty uzupełnią rezerwy energii i glikogenu, wpływając na wytrzymałość i regenerację po ćwiczeniach. Z odżywek węglowodanowych można korzystać również po treningu. W takich przypadkach preparaty wspomogą szybką regenerację po intensywnym wysiłku. Będzie to ułatwienie i wzmocnienie motywacji do ćwiczeń w przypadku osób początkujących.

Węglowodany zapewniają energię organizmowi, co okazuje się szczególnie istotne w przypadku osób aktywnych fizycznie. Przy intensywnych ćwiczeniach związki są bardzo szybko spalane, dlatego zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokrywają odżywki węglowodanowe dla sportowców. Mogą sięgać po nie osoby trenujące sporty wytrzymałościowe, fitness, a nawet kulturyści. Sposób i czas przyjmowania odżywek zależy od indywidualnych potrzeb i rezultatów, jakie chce się osiągnąć w ramach treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *