Pandemia COVID-19 SARS COV-2 oraz związane z nią obostrzenia spowodowały wzrost wskaźnika otyłości w społeczeństwie. Co więcej, zjawisko to dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale w znacznej mierze dzieci i młodzieży. Dlatego w tej sytuacji, bardzo ważne jest uświadamianie społeczeństwa na czym polega zdrowe odżywianie.
W jaki sposób COVID-19 wpłynął na wzrost otyłości w społeczeństwie?
Koronawirus bezpośrednio otyłości nie powoduje, wręcz przeciwnie. Osoby, które przeszły COVID-19 bardzo często przyznają, że sporo schudły. Jednakże, stosowanie obostrzeń takich jak: brak możliwości uprawiania rekreacyjnego sportu, korzystania z obiektów sportowych, pozostawanie w domu, spowodowało, że spora część naszego społeczeństwa zaczęła prowadzić siedzący tryb życia. Ponadto limity osób w sklepach, przyczyniły się do robienia dużych zakupów żywnościowych- „na zaś”, w tym niezdrowych przekąsek, tak zwanego prowiantu suchego oraz „kolorowych” napojów. Większość z tych produktów to tak zwane „puste kalorie”, nie posiadające żadnej wartości odżywczej. „Zapychacze żołądka”, które powodują uczucie sytości, ale nie dostarczają żadnych witamin czy niezbędnych dla organizmu składników mineralnych. Warto zaznaczyć, że brak prawidłowej diety podczas stosowania się do obostrzeń, powoduje odwrotne do oczekiwanych, skutki. Dlaczego? Jak podają naukowcy, otyłość jest jednym z czynników, które niekorzystnie wpływają na przebieg COVID-19.
Jak się zdrowo odżywiać?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaznacza, że odpowiednia dieta chroni nie tylko przed otyłością, ale również przed niedożywieniem, a prawidłowych nawyków żywieniowych powinno się uczyć już od narodzin, czyli od karmienia piersią. Nie ma jednej diety, zdrowej dla wszystkich. Układając plan żywienia należy robić to indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek, płeć, a także styl życia, rodzaj wykonywanej pracy oraz choroby współistniejące. Określając natomiast ilość spożywanych dobowych kalorii koniecznie należy wziąć pod uwagę bilans energetyczny oraz stosunek procentowy zjadanych tłuszczy (30% spożywanej energii) oraz węglowodanów prostych (10% spożywanej energii). Istotne jest także ograniczenie spożywania soli, której nadmiar powoduje między innymi choroby nerek oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Chcąc ułatwić przygotowywanie prawidłowych posiłków, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, stworzył piramidę żywienia. Najważniejszym czynnikiem, w niej zawartym, a w znacznym stopniu wspierającym zdrowe odżywianie, jest ruch. Zaś głównymi elementami posiłków mają być warzywa i owoce (4-5 porcji na dobę). Jeśli chodzi o owoce dietetycy podkreślają, że powinny stanowić element jednego, maksymalnie dwóch posiłków, ze względu na ilość cukru w nich zawartą. Istotną rolę w dobrze zbilansowanej diecie pełnią także produkty pełnoziarniste oraz rośliny strączkowe, takie jak fasola czy soczewica, które są źródłem białka. Nie należy natomiast przesadzać z ilością spożywanego mięsa i tłuszczy, oraz najlepiej zrezygnować całkowicie ze słodyczy i słodkich napojów, na rzecz czystej wody. Nie wskazane jest także wypijanie w ciągu dnia dużej ilości kawy i herbaty ze względu na zawartą w nich kofeinę i tiaminę.
Decydując się na zdrowe odżywianie należy wziąć również pod uwagę, iż najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, które powinno być zjadane do godziny po przebudzeniu, oraz, że nie wskazane jest przekraczanie pięciu posiłków w ciągu dnia, trzech głównych i dwóch zdrowych przekąsek. Ostatnim, istotnym elementem jest jakość wybieranych produktów, z których danie zostanie sporządzone. Należy zwracać uwagę na ilość zawartej w niej soli, cukrów, konserwantów, barwników ale także antybiotyków.
Więcej informacji znajdziesz na https://warsztatzywienia.pl/