Męskie problemy z brodą

W ostatnich latach wśród panów panuje moda na zapuszczanie brody i wąsów. Brodę kojarzymy niewątpliwie jako atrybut męskości, jest ona nierozerwalnie związana z wyglądem atrakcyjnym i dojrzałym. Możemy zauważyć, że brodę zapuszcza coraz więcej aktorów i znanych z pierwszych stron gazet twarzy. Również wiele kobiet zwraca uwagę na gęsty zarost u przedstawicieli płci męskiej. Panowie bardzo dbają o swój wygląd, przywiązują wagę do tego, by być zadbanymi i wyglądać atrakcyjnie. Kiedyś dbałość o urodę, kupowanie kosmetyków uważano za „niemęskie”, dzisiaj wiemy już, że to oczywiście nieprawda. Na rynku znaleźć można wiele kosmetyków dedykowanych specjalnie dla mężczyzn, są tam również preparaty dzięki którym zarost będzie wyglądał atrakcyjnie. Niektórzy panowie borykają się jednak z problemem słabego zarostu. Czy jest to powód do niepokoju oraz czy można to w jakiś sposób zmienić?

Problemy genetyczne lub medyczne

Słaby zarost może być kwestią genów a z tymi, jak wiadomo, wygrać się nie da. Jeżeli nasi męscy przodkowie, ojciec czy dziadek, mieli problemy z gęstością zarostu to prawdopodobnie i u nas wystąpi podobny problem.
Niewykształcony zarost może być kwestią problemów hormonalnych czy zdrowotnych, dlatego aby wykluczyć tę kwestię, warto udać się do endokrynologa, który zleci konieczne badania i ewentualnie wdrożenie terapii. Jeśli jednak dopiero wkraczamy w dorosłość, najpewniej nie ma powodów do obaw ponieważ gwałtowny wzrost zarostu przypada na czas między 25. a 30. rokiem życia i u każdego może rozwijać się w innym okresie, u jednych wcześniej, u innych później. Niezależnie jednak od wymienionych wyżej przyczyn, istnieją odpowiednie metody pobudzania wzrostu wąsów i brody, z których możemy skorzystać.

Właściwa pielęgnacja zarostu

W przypadku zarostu ogromną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków do pielęgnacji twarzy, włosów i brody. Kosmetyki te nie powinny nadmiernie wysuszać skóry za to dobrze, gdyby ją nawilżały. Odpowiednio nawilżona skóra to podstawa do intensywnego wzrostu i rozwoju brody. Gdy decydujemy się na zapuszczenie zarostu, warto również odpowiednio trymować brodę a także ją ostrzyc i rozczesywać. Przydadzą się nam do tego nożyczki fryzjerskie i grzebień lub szczotka do brody. Odpowiedni grzebień ułatwia modelowanie zarostu zaś szczotkowanie brody zwiększa jej gęstość i puszystość, dzięki czemu wydaje się ona optycznie bardziej bujna. Ponadto odpowiednie szczotkowanie brody umożliwia usuwanie martwego naskórka i pobudzanie do produkcji sebum, które spełnia wobec włosów funkcję ochronną. Dlatego najlepszym wariantem jest zarówno czesanie jak i szczotkowanie brody.

Słaby zarost nie zawsze musi oznaczać problemy hormonalne ani też być związany z odziedziczonymi genami. Może rozwinąć się wraz z wiekiem ale też można pobudzić go odpowiednimi metodami pielęgnacyjnymi. Efekty będzie można dostrzec już po 1-2 miesiącach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *