Siatki centylowe są jedną z popularniejszych metod oceny rozwoju fizycznego dziecka. Są one obiektywne i pozwalają oszacować jak względem reszty określonej populacji (zazwyczaj mieszkańców pojedynczego kraju) rozwija się dziecko. Na pierwszy rzut oka wydają się one być czymś skomplikowanym, jednak wystarczy wiedzieć jak je czytać.
Siatki centylowe dla nastolatków i młodszych dzieci – jak to działa?
Siatki centylowe składają się z dwóch osi – pionowej i poziomej. Jedna z nich przedstawia wiek dziecka, druga wzrost, wagę, bądź wskaźnik BMI.
Ponadto siatka podzielona jest krzywymi oznaczonymi cyframi 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97. To są właśnie centyle. Po porównaniu danych swojego dziecka z tymi przedstawionymi na osiach łatwo możesz sprawdzić na jakim centylu znajduje się Twoje dziecko.
Centyl 50 oznacza wartość najbardziej po środku. Oznacza, że u 50% dzieci w danej populacji przedstawiona wartość jest niższa, a u 50% wyższa. Za podstawowy wynik uważa się obszar między trzecim, a 97. centylem.
Siatki centylowe – jak je odczytywać?
Prosto mówiąc, jeśli Twoje dziecko znajduje się na 10 centylu w siatce z parametrem wagi, 10% chłopców w jego wieku jest lżejszych. Jeśli znajduje się natomiast na 80 centylu wzrostu, oznacza to, że tylko 20% chłopców w jego wieku jest wyższych.
Bycie na skraju siatki centylowej nie oznacza, że dziecko źle się rozwija, dopóki trzyma podobny wynik przez dłuższy okres dorastania.
Jak wykorzystać siatki centylowe?
Bardzo często siatki centylowe wykorzystuje się do określania czy przyrost wagi niemowlęcia jest na odpowiednim poziomie. Oczywiście wykorzystuje się wtedy siatkę z parametrem wagi. Natomiast siatki centylowe dla nastolatków znacznie częściej operują wskaźnikiem BMI – dzięki temu można przypilnować czy starsze dziecko nie zaczyna mieć nadwagi.