Indeks glikemiczny = IG
Jest to specjalny wskaźnik, informujący nas jak gwałtownie po spożyciu jakiegoś produktu wzrasta poziom glukozy we krwi. Wyróżniamy produkty o niskim (do 55), średnim (55-69) oraz wysokim (powyżej 70) indeksie glikemicznym. Jest to pojęciem dobrze znane cukrzykom, ponieważ na jego podstawie układany jest ich codzienny jadłospis.
Istnieje kilka wskaźników, które mogą wpływać na zmianę IG produktów, które spożywamy. Co najciekawsze nie tylko ważne jest co jemy, ale i w jakiej postaci:
– obróbka termiczna, przetwarzanie,
– stopień rozdrobnienia danego produktu,
– zawartość błonnika,
– to – co spożywamy przed zjedzeniem danego produktu,
– dojrzałość, niedojrzałość owoców i warzyw,
– to w towarzystwie jakich produktów zjadamy dany produkt,
– typ zawartych w nim węglowodanów.
Gwałtowny wzrost glukozy w naszym organiźmie nie jest wskazany. Dzięki temu, że będziemy wybierać pożywienie o niskim indeksie glikemicznym, zapewnimy sobie stały poziom insuliny. Zapobiegamy tym samym chorobom sercowo-naczyniowym, cukrzycy, regulujemy poziom cholesterolu. Zapobiegamy również nowotworom.
Warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym
IG na poziomie 15 – czyli bardzo niskim – mają zielone liście sałaty, cebula, cykoria, szparagi, fasolka szparagowa, cukinia, oliwki, por, kiełki soi.
Nieco większe – na poziomie 20 – np. czereśnie.
Jagody i wiśnie mają poziom 25.
Inne cytrusy, czosnek czy gruszki – mają poziom indeksu glikemicznego 30.
Wyżej – 35 – to jabłka, śliwki, fasola
Poziom 40 – truskawki, biała fasola.
45 – zielony groszek, żurawina, winogrona, ananas świeży.
Na poziomie 50 – czyli już bliżej średniego indeksu glikemicznego – znajduję się kiwi.
Ponadto na niskim poziomie IG znajdują się również: owoce – borówki, agrest, porzeczki, pomarańcza, maliny, brzoskwinie, mango, jeżyny, banan niedojrzały oraz warzywa – cukinia, pomidor, kapusta, brokuły, kalafior, ogórek oraz ciecierzyca, marchew, burak czerwony surowy, szpinak, szczaw, seler, papryka, rukola, roszponka.