Nomen atque omen (imię jest znakiem) mawiali starożytni rzymianie i do dzisiaj ludzie przywiązują do znaczenia imion ogromną wagę. Nawet ci, którzy nie chcą się przyznać, że interesuje ich geneza imion, kraśnieją z dumy na wieść, że ich imię oznacza męstwo, piękno lub czułość.
Skąd się wzięły imiona?
Od tysięcy lat pojawienie się nowego członka społeczności stanowiło nie tylko wielkie święto, lecz także ogromną nadzieję, że wraz z przybyciem małego człowieczka pojawi się jakaś długo oczekiwana rzecz lub wydarzenie. Stąd tendencja do nadawania imienia mającego sprawić bądź przyspieszyć nadejście oczekiwanego.
Co oznacza imię?
Nie chodzi w tej chwili o konkretne imię, lecz w ogóle o znaczenie i sens oznaczania człowieka jakimś mianem. Początkowo imię miało symbolizować cechy jego posiadacza, mające znaczenie dla grupy. Z tego powodu imiona nie były na stałe przypisane jednej osobie, lecz ulegały modyfikacjom w miarę rozwoju człowieka. Nikogo nie dziwiło, że mały zwinny wąż stawał się dojrzałym niedźwiedziem.
Innym powodem wyboru imienia była … miłość. Ówcześni rodzice wierzyli, że imię nadane po kimś uznanym za świętego będzie niejako chronić dziecko przed siłami zła.
Ludzie od zawsze przejawiają jakieś cechy charakterystyczne dla siebie. Jedni są wielcy, inni mali. Jedni mądrzy, inni trochę mniej. W ten sposób w społecznościach pierwotnych powstawały przezwiska, które przylegały do posiadacza nawet wtedy, gdy dana cecha uległa modyfikacji. Zresztą podobnie rzecz się ma i dzisiaj, kiedy to w modzie są różnego rodzaju pseudonimy. Ileż to razy możemy spotkać zgrabną brunetkę powabnie nazywaną Rudą, czy tytanicznego atletę noszącego rozkoszne miano Mikrusa. Ta tendencja bynajmniej nie jest wynalazkiem XXI wieku, pochodzi z czasów, kiedy dzieje ludzkości opisywali pierwsi kronikarze, a może jeszcze dawniej. Przezwiska z biegiem lat ulegały transformacji aż do dzisiejszych form, w niczym nieprzypominających swoich protoplastów.
Jakkolwiek nie było, większość jest przekonana, że imię wpływa na charakter człowieka, gdyż każde w jakiś sposób na niego oddziałuje.
Kto wie?